ASMENS DRAUDIMAS
TRANSPORTO
TURTO DRAUDIMAS
Telefonų vagių akiratyje – vis brangesni telefonai
Draudimo bendrovės „ERGO Lietuva“ duomenimis, populiarėjant išmaniesiems telefonams, išaugo ir vidutinės žalos dydis mobiliųjų telefonų vagystės atveju. Draudikai pastebi, kad beveik pusė visų pavogtų telefonų dingsta iš nepilnamečių rankų, o plėšikai vis dažniau griebiasi smurto.

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, per pirmus penkis šių metų mėnesius vien Vilniaus apskrityje buvo pavogta 1103 mobiliojo ryšio telefonai. Net penktadalį šių vagysčių sudaro plėšimai, kuomet buvo panaudotas smurtas (199 atvejai).

Draudimo bendrovės „ERGO Lietuva“ Turto draudimo departamento direktoriaus Tomas Nenartavičius teigimu, statistika liudija, kad beveik kas antras mobilusis telefonas atimamas iš vaiko. „Šiemet mobiliųjų telefonų vagys vidutiniškai sukėlė apie 850 litų žalą – beveik 50 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu, kai vidutinė žala tesiekė 570 litų. Klientai telefonus atgauna itin retais atvejais. Prieš išsitraukiant telefoną tamsioje gatvėje ar troleibuse reikėtų nepamiršti – brangaus telefono demonstravimas yra tas pats, kas mosikuotis keliais tūkstančiais litų“, – pasakojo T. Nenartavičius. Jis pastebi, kad nepilnamečiai mobilius telefonus praranda ne tik plėšimų metu, pasitaiko atvejų, kuomet vagys juos tiesiog išvilioja apgaulės būdu.
Draudimo bendrovė „ERGO Lietuva“ šiais metais dėl mobiliųjų telefonų vagystės žalą atlygino ir kelioms telefonais prekiaujančioms įmonėms. Vienai jų už pavogtus parduodamus telefonus draudimo išmokos suma viršijo net 100 tūkst. litų.

Policijos pareigūnų patirtis rodo, kad plėšimų aplinkybės dažnai būna labai panašios: nusikaltėliai savo aukų tyko iš ryto, žmonėms vykstant į darbą, ir vakarais, grįžtant namo. Didesnė tikimybė netelkti mobiliojo telefono gresia ir vėlyvą vakarą atokesnėse miesto vietose. Auka užklumpama netikėtai, dažniausiai iš nugaros. Prireikus žmogus pastumiamas, pargriaunamas ir pan. Kai plėšikams nebesipriešinama, jie kuo greičiau atima vertingus daiktus ir nedelsdami pasišalina. Draudimo bendrovės „ERGO Lietuva“ duomenimis, laiptinėse ir liftuose vagys aukų tyko nepriklausomai nuo paros laiko. Taip pat į mobiliuosius telefonus kėsinamasi prekybos centruose, poilsio namuose, kavinėse, baruose – vagišius vilioja viešos vietos, kur yra didesnis žmonių srautas. Neretai mobilieji telefonai pavagiami ir kartu su kitu namų turtu, plėšiant butus ar namus, todėl net ir namuose paliktas vertingas daiktas, deja, nėra saugus.

Draudikai pastebi, kad šiemet plėšikai dažniau grasina peiliu ar kitu aštriu daiktu. Užfiksuota atvejų, kuomet buvo griebiamasi ir šaunamojo ginklo. Policija pataria nesipriešinti nusikaltėliams, jų nesuerzinti ir nerizikuoti savo sveikata, tačiau pasistengti kuo tiksliau įsidėmėti užpuoliko požymius ir nedelsiant apie įvykį pranešti policijai.

Pasak draudimo bendrovės „ERGO Lietuva“ atstovo, visiškai išvengti vagystės ar apiplėšimo rizikos neįmanoma, tačiau yra daugybė būdu, kaip galima ją sumažinti. Pirmiausia, patartina vaikščioti judriomis, gerai apšviestomis gatvėmis. Jeigu įmanoma, vengti vaikščioti vieniems, nesinešioti vertingų daiktų išorinėse rūbų kišenėse, rankinėse. Nesaugu mobilųjį telefoną nešioti pakabintą ant kaklo, ilgai laikyti jį rankose. Ypač tamsiu paros metu nepatartina naudotis nešiojamaisiais grotuvais ir ausinėmis, nes jie sumažina šansus laiku išgirsti sėlinantį užpuoliką. Visais atvejais reikia vadovautis paprasta taisykle – vertingi daiktai, taip pat mobilieji telefonai, turi kuo mažiau traukti aplinkinių ir tarp jų esančių nusikaltėlių akį, jie turi būti kiek įmanoma sunkiau pastebimi ir pasiekiami. Net ir labai saugantis, turtą galima prarasti, todėl rekomenduojama turtą apdrausti. Kaip ir kitam iš namų išneštam turtui, telefonams draudimo apsauga galioja pasirinkus turto draudimo apsaugą už draudimo vietos ribų.
Naujienos pateiktos iš
Serveriai su nuolaida www.improlit.lt Serveriai su nuolaida